מדריכים בעיצוב גרפי

רישום לקבלת מדיריכים

לימודי עיצוב גרפי און-ליין

איך עושים טיפות על תמונה בפוטושופ

לכבוד הימים הגשומים הכנתי מדריך פוטושופ ליצירת אפקט טיפות גשם. כמו שאר המדריכים ליצירת אפקטים מיוחדים, גם המדריך הזה מתאים לכל גרסאות פוטושופ cs4 sc5 sc6 cc וזה המקום להדגיש שגרסאת התוכנה לא באמת משנה משהו על העבודה שלנו, מה שנוכל לעשות ב גרסאת CC נוכל לעשות גם ב Cs4 ולהפך אם רק נדע כמה טכניקות בסיסיות.

במדריך הזה את רוב העבודה נעשה בטכניקה פשוטה למדיי של עבודה עם מברשות וקצת אפקטים מהירים דרך חלון סטייל השכבה כך שזהו למעשה מדריך די קל והאמת גם די מהנה.

 

בשביל להצליח ליישם את אפקט טיפות המים, או כל אפקט מיוחד אחר, נצטרך לחקות את המראה / להעתיק את המראה בצורה ממוחשבת עד כמה שניתן ועד כמה שהיכולות שלנו מאפשרות לנו את זה, לכן מומלץ ביותר לבצע תחילה חיפוש לתמונות בגוגל בסגנון: טיפות מים, חלון עם טיפות מים, חלון רטוב, טיפות גשם, או כל מיני ביטויים מהסוג הזה כדי לעבור על תמונות ודוגמאות (רפרנסים) לפני תחילת העבודה. אני מצאתי תמונה לטיפות מים שאני אוהב, לכן אני עובד על פיה ו-“מעתיק” את המראה על תמונה שאפתח בפוטושופ

 

בשלב הראשון צריך תמונה כלשהי עליה ניישם את האפקט של טיפות המים. התמונה שאני בחרתי לעבוד עליה היא תמונה של נוף מהחלון אותה צילמתי במצלמה של האייפון עם אפשרות HDR כך שהאיכות שלה לא גבוהה במיוחד אבל מתאימה לביצוע המשימה.

שלב 01

את התמונה נפתח בפוטושופ. אתם יכולים לפתוח כל תמונה אחרת שיש ברשותכם או להוריד את התמונה של המדריך הזה. מיד לאחר פתיחת התמונה בפוטושופ ניגש אל חלון השכבות (קיצור דרך מקש F7 במקלדת) וניצור שכבה חדשה מעל התמונה ע”י לחיצה על האייקון ליצירת שכבה חדשה.

rain_drops_01

שלב 02

בשכבה החדשה שהרגע יצרנו אני הולך ליצור את אפקט של טיפות מים קטנות ואחר כך אני אמשיך לדברים נוספים ולטיפות מים גדולות יותר. יש כל מני טכניקות ליישם את המהלך הזה, אבל כדי לא לסבך אתכם יותר מדיי, אני אבחר בטכניקה פשוטה והיא לרסס צבע בעזרת כלי המברשת. כדי לבחור בכלי המברשת, ניגש אל סרגל הכלים או בקיצור דרך האות B במקלדת.

לאחר מכן קליק ימני עם העכבר בכל מקום על משטח העבודה כדי לפתוח את תפריט המברשות מתוכו נבחר במברשת רגילה בעלת גבולות גסים. בנוסף נבחר בצבע לבן למברשת מתוך סרגל הכלים.

rain_drops_02

שלב 03

כעת יש צורך לשנות את הגדרות המברשת ולהפוך אותה מ-“מברשת רגילה” למברשת בעלת הגדרות או מאפיינים שיתאימו לביצוע המשימה בצורה טובה ומהירה יותר. את זה אני עושה דרך חלון המברשת. כדי להגיע אליו ניגש אל שורת המשימות, אל חלונות/מברשת – Window\Brush, או בקיצור דרך מקש F5 במקלדת.

מתוך החלון הזה, נבחר באפשרות Scattering או בתרגום חופשי לעברית “פיזור” ולאחר מכן בחלק הימני שלו נשנה את ההגדרות לפיזור ע”י סקאלות ימינה ושמאלה, לאחר מכן נבחר באפשרות נוספת והיא Dual Brush או בתרגום חופשי לעברית “מברשת כפולה” ובחלק הימני שלה נבחר באחת המברשות שלה מהתצוגה ואז נשחק ונתאים את ההגדרות עד לתוצאה שנראת לנו מתאימה. שימו לב למראה המשתנה בתצוגת המברשת בתחתית החלון הזה.

rain_drops_03

שלב 04

עכשיו אחרי שהתאמנו את ההגדרות והשגנו את המראה המתאים למברשת, הגיע הזמן לעבוד. נתחיל לרסס את הצבע הלבן על גבי משטח העבודה, על גבי השכבה החדשה שיצרנו קודם עד לכיסוי כמעט מוחלט (אבל לא מוחלט לגמרי) בתנועות ארוכות וממושכות מלעלה למטה ולהיפך.

אם רוצים, ניתן להקטין או להגדיל את גודל המברשת ע”י קליק ימני של העכבר על משטח העבודה ומתוך תפריט המברשת לשנות את מידת המברשת. שימו לב! אם תבחרו במברשת אחרת בטעות, תצטרכו לחזור שוב פעם על שלב 3 ולהתאים שוב פעם את הגדרות המברשת.

rain_drops_04

 

שלב 05

עכשיו מה שנעשה יהיה לתת אפקט הבלטה לשכבה הזאת. את זה נעשה דרך חלוןLayer Style , או בעברית חופשית סטייל שכבה. כדי להגיע אליו ניגש אל חלון השכבות, אל השכבה שלנו ודאבל קליק מהיר באיזור הריק ליד שם השכבה. אם לא מצליחים, ניתן גם לעשות קליק ימני על השכבה ומתוך התפריט לבחור באפשרות – Blending Options כדי לפתוח את החלון.

בחלון שנפתח נבחר באפשרות Bevel And Emboss ונתאים את ההגדרות עד למראה שמתאים לנו. בסיום נלחץ על כפתור ה-אוקיי לאישור וסגירה של החלון הזה.

rain_drops_05

שלב 06

דבר נוסף שנצטרך לעשות לשכבה הזאת הוא לגרום לה להשתלב טוב יותר עם התמונה שנמצאת תחתיה. את זה נשיג ע”י שינוי מצב השכבה מ-Normal ל- Darken. (ראו תמונה)

rain_drops_06

שלב 07

כדי להעניק מראה אמיתי יותר של טיפות ומים, אפשר ליצור “שבילים” כאילו טיפות מים נזלו להן על החלון ויצרו סימנים של נזילות. כדי להשיג את האפקט הזה אשתמש בכלי המחק מסרגל הכלים או בקיצור דרך האות E במקלדת ואמחק בצורה חופשית במקומות שנראים לי.

גם כלי המחק עובד על בסיס עבודה עם מברשות רק בצורה של מחיקה, לכן שניה לפני שאמחק משהו, אבצע קליק ימני עם העכבר על כל מקום במשטח העבודה כדי לפתוח את תפריט המברשות, מתוכו אבחר שוב פעם במברשת רגילה בעלת גבולות גסים. בשורה הדינאמית של כלי המחק אני מוודא שעוצמת המחיקה, ה-Opacity (שקיפות) מוגדרת לעוצמה מלאה 100%.

כעת אני מבצע מחיקות ארוכות עם העכבר ויוצר שבילים רנדומלים במקומות שנראים לי. אם רוצים, אפשר לצייר לב, סמיילי או לכתוב משהו כמו שעושים על המראה אחרי מקלחת חמה.

אם טעינו או רוצים לתקן את המחיקות ולהתחיל מחדש, אפשר לפתוח את חלון ההיסטוריה Window/History ולבחור בכל צעד קודם כדי להתחיל מחדש.

rain_drops_07

שלב 08

כדי לשפר את העיצוב עוד יותר ולהוסיף “עניין נוסף בעין” אני מתכוון להוסיף כמה טיפות גדולות ולמקם אותם בקצה של השבילים שיצרנו בשלב קודם ואולי בעוד כמה מקומות שנראים לי מתאימים. שניה לפני שאני עושה את זה, אני יוצר שכבה חדשה נוספת כמו שעשינו קודם.

הפעם כדי לעשות טיפה גדולה יותר, אשתמש במברשת רגילה, גדולה יותר, בלי שום התאמות מיוחדות. לכן, אני שוב פעם בוחר בכלי המברשת מסרגל הכלים או בקיצור דרך B, לאחר מכן ניגש עם העכבר אל כל מקום במשטח העבודה, קליק ימני לפתיחת תפריט מברשות, מתוכו בוחר במברשת רגילה בעלת גבולות גסים. מתאים את הגודל למה שאני צריך וקליק בודד אחד על כל מקום במשטח העבודה כדי ליצור עיגול בודד אחד.

rain_drops_08

שלב 09

כעת כמו שעשינו בשלב 5, גם בשלב זה נכניס אפקט של הבלטה/ניפוח כדי שזה יראה יותר כמו טיפה. שוב פעם דרך חלון Layer Style. ניגש אל חלון השכבות, אל השכבה עליה אנו עובדים כעת, דאבל קליק מהיר באיזור הריק ליד שם השכבה ומתוך החלון נבחר שוב פעם באפשרות Bevel And Emboss, נתאים את ההגדרות המתאימות ונלחץ אוקיי לאישור וסגירה של החלון הזה.

rain_drops_09

שלב 10

כעת נשנה מעט את צורת העיגול כך שיראה יותר כמו צורה של טיפה. כדי לעשות את זה אני נעזר באפשרות שינוי חופשי Free Transform, קיצור דרך ע”י שילוב המקשים Ctrl+T, בדרך הארוכה זה דרך שורת המשימות, בחירה באפשרות עריכה ו-שינוי חופשי. Edit\Free Transform.

לאחר שאפשרות זאת נבחרה, יופיע מסביב לאובייקט מסגרת לשינוי גודל, זה הזמן לעשות קליק ימני נוסף עם העכבר כדי לפתוח תפריט אפשרויות, מתוכו נבחר באפשרות – Warp מה שיאפשר לנו לשנות את הצורה באופן חופשי. לאחר בחירה באפשרות זו נתפוס את הקווים של המסגרת ונשנה מעט את צורת העיגול לצורה של טיפה. בסיום נלחץ על מקש Enter במקלדת לאישור.

rain_drops_10

שלב 11

שוב פעם כמו שעשינו בשלב 6 – נגרום לשכבה הזאת “להשתלב” טוב יותר עם שאר השכבות הנמצאות תחתיה ע”י שינוי מצב השכבה מ-Normal ל-Overlay או לכל אפשרות אחרת הנותנת את המראה שאנו רוצים.

rain_drops_11

שלב 12

עוד משהו שאפשר לעשות במקום יהיה למרוח את הטיפה בעזרת כלי המריחה Smudge Tool, חפשו אותו בסרגל הכלים כי אין לו מקש לקיצור דרך. יכול להיות שהוא מתחבא מתחת לכלי דלי הצבע, קליק ימני על הכלי כדי לחשוף עוד כלים מאותה המשפחה. גם כלי המריחה עובד ע”י מברשות, לכן על כל מקום במשטח העבודה קליק ימני עם העכבר כדי לפתוח תפריט מברשות ולהתאים את המברשת שרוצים. ראו תמונה

rain_drops_12

שלב 13

זהו, מפה למעשה מתחיל שלב הפינישים. זה השלב ללטש את הדברים, אפשר ליצור עוד כמה טיפות ולהזיז אותם למקומות שונים בעזרת כלי ההזזה (החץ השחור) קיצור דרך האות V . אפשר להעזר גם באפשרות שינוי חופשי לשינוי גודל של הטיפות Ctrl+T, אפשר להחליש עוצמה להוסיף שכבות נוספות ולרסס בהם מעט צבע לבן נוסף, שקוף יותר, כדי לדמות את הקור, אפשר לעשות מה שרוצים, זה הזמן שלכם לחקור ולבדוק.

rain_drops_13

כרגיל אם אהבתם את המדריך והיה שימושי, עשו לייק כדי שאדע אם להכין מדריכים נוספים באותו הסגנון. אם יש לכם משהו להגיד/להעיר תוכלו לכתוב בתגובות למטה. עד כאן להפעם. המעצב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

© כל הזכויות שמורות המעצב – לימודי עיצוב גרפי און-ליין 2021

איך עושים טיפות על תמונה בפוטושופ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים אחרונים

מאמרים בעיצוב חזותי

מה ההבדלים בין הלוחות הגרפיים

ישנם לוחות גרפיים רבים במחירים שונים, בגדלים שונים, באיכויות שונות, מה נחשב ללוח גרפי טוב ומה ההבדלים בין הלוחות.

Read More →
מאמרים בעיצוב חזותי

ההבדלים בין הגדרות הצבע CMYK ו- RGB

בעיצוב גרפי יש לנו שתי סביבות עבודה וכך גם שני עקרונות צבע לביצוע משימות. האחת תיהיה דיגיטל השניה תיהיה דפוס. לכל אחת יש כללים אותם …

Read More →
מאמרים בעיצוב חזותי

באיזה מידות / גליון נייר נשתמש בבתי דפוס?

גדלי נייר / גודל גליון / גודל בריסטול / מידות של נייר / טיפים למעצבים גרפיים, עקרונות הכנה לדפוס ומידות מקובלות נוספות בתוכנות גרפיות. בתי …

Read More →