מדריכים בעיצוב גרפי

רישום לקבלת מדיריכים

לימודי עיצוב גרפי און-ליין

האלגנטיות שבשוליים – איך להעניק מראה מכובד לעיצוב בעזרת שוליים

מה אפשר לעשות עם השוליים כדי להעניק מראה אלגנטי ומרשים יותר לעבודות העיצוב שלנו? איך אפשר להעצים את המראה הפשוט ולקבל במקום מראה הרבה יותר חזק, מכובד ובעל נוכחות?

בשפה האנגלית שוליים נקראים Margin. בעזרת שוליים אנחנו תוחמים את השטח המרכזי לעיצוב ומגדירים גבולות אחריהם שטח העבודה ישאר ריק לשימושים שונים. שימוש בשוליים קיים בתחומים רבים כמו למשל הבאה לדפוס, שם נרצה להשאיר שוליים ולסמן את איזור החיתוך / קיפול כדי שלא יהרסו לנו את האיזור המרכזי בטעות… בבניית אתרים נשתמש בשוליים כדי לתחום אובייקט מסויים מאובייקט אחר וכך להרכיב את עמוד ה-HTML בעזרת סטיילים ו-CSS… ביצירת ביגוד או עבודה עם בדים נרצה להשאיר שוליים בשביל חיתוך ותפירה… במסגור תמונות, נשתמש בשוליים כדי להכניס את הצופים לאוירה המתאימה.

כבר למעלה משנתיים אני חוקר את העניין הזה שנקרא “אלגנטיות”. חוקר את הדרך והשיטות להשיג את המראה האלגנטי ברמה כמה שיותר גבוהה לכל פרוייקט עליו אני עובד מהסיבה הפשוטה שלמראה האלגנטי יש כח אדיר למשוך אליו אנשים, כוח אדיר למגנט. אם אצליח ליצור את המראה האלגנטי בעיצובים שלי, אז אצליח גם בוודאות לגרום לאנשים לאהוב את העבודה ולהימשך.

להשיג מראה אלגנטי זה דבר לא פשוט, צריך ללמוד את הנושא לעומק, לצבור ניסיון, להתייחס לכל פרט – כי לכל פרט יש משמעות, אבל ברגע שעובדים קשה, יושבים על התחת, ממשיכים לנסות ומתמידים, אז התוצאות מתחילות להתגלות. כמו למשל העניין הזה עם השוליים… שלהגיד את האמת נראה די זניח, אבל בסופו של דבר ממזר גדול עם המון כבוד שמתחבא ממש מתחת לאף.בעבר כבר פרסמתי פוסט עם טיפים להשגת מראה אלגנטי, בו הסברתי את הכוונה באופן כללי למראה ונתתי כמה נקודות ראשונות אליהם צריך להתייחס, הפעם אני רוצה למקד את העניין אל השוליים ולהראות בצורה הפשוטה ביותר איך לדבר כל כך זניח יש השפעה אדירה על המראה של העיצוב.

האלגנטיות שבשוליים – איך להעניק מראה מכובד לעיצוב בעזרת שוליים

העניין פשוט מאוד וככה זה הולך: ככול שנעשה שוליים רחבים / גדולים מסביב לאובייקט מסויים בעיצוב, כך גם אותו אובייקט יראה משמעותי, מכובד וחזק יותר. ככול שנעשה שוליים צרים / קטנים מסביב לאובייקט מסויים, כך גם אותו אובייקט יאבד את המשמעות, כבוד והחוזק שלו.

כדי להסביר טוב יותר את כוונתי הכנתי דוגמה בה מיקמתי את העיצוב שלי במרכז משטח העבודה ומסביב לו יצרתי שוליים בשני גדלים. בצד ימין – יצרתי שוליים צרים / קטנים מסביב לעיצוב שבמרכז. בצד שמאל – יצרתי שוליים רחבים / גדולים מסביב לעיצוב שבמרכז.
טיפים למעצבים גרפיים, עקרונות בעיצוב גרפי

ההבדל בין הצצדים ניכר! תשומת הלב והעין שלנו נמשכים / מתמגנטים מיד אל האובייקט שבצד שמאל הנראה גדול וחזק יותר. השוליים הרחבים מעניקים לאובייקט שבמרכז משמעות וכבוד, ומחזקים אותו באופן משמעותי הרבה יותר מאשר השוליים הצרים של האובייקט בצד הימני.

כאמור, את מידת הכבוד שאנו רוצים לתת, נקבע פשוט ע”י קביעת רוחב השוליים וכאשר עובדים עם טיפוגרפיה וטקסט, אפשר לעבוד על- פי אותו עקרון, שוליים רחבים כדי להעניק את הכבוד.
לימודי עיצוב גרפי

עכשיו כשאתם יודעים מה אפשר לעשות עם השוליים, נסו לעשות שוליים או רווחים בגדלים שונים לעיצובים או בין אובייקטים בעיצוב וראו כיצד זה משפיע על המראה. בעזרת שוליים תוכלו להעניק מראה של כבוד לעבודות שלכם – תרגיל טוב במיוחד כשעושים פרזנטציות או מציגים את תיק העבודות. מקווה שאהבתם והיה שימושי, עד כאן להפעם!4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

© כל הזכויות שמורות המעצב – לימודי עיצוב גרפי און-ליין 2021

האלגנטיות שבשוליים – איך להעניק מראה מכובד לעיצוב בעזרת שוליים

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים אחרונים

מאמרים בעיצוב חזותי

מה ההבדלים בין הלוחות הגרפיים

ישנם לוחות גרפיים רבים במחירים שונים, בגדלים שונים, באיכויות שונות, מה נחשב ללוח גרפי טוב ומה ההבדלים בין הלוחות.

Read More →
מאמרים בעיצוב חזותי

ההבדלים בין הגדרות הצבע CMYK ו- RGB

בעיצוב גרפי יש לנו שתי סביבות עבודה וכך גם שני עקרונות צבע לביצוע משימות. האחת תיהיה דיגיטל השניה תיהיה דפוס. לכל אחת יש כללים אותם …

Read More →
מאמרים בעיצוב חזותי

באיזה מידות / גליון נייר נשתמש בבתי דפוס?

גדלי נייר / גודל גליון / גודל בריסטול / מידות של נייר / טיפים למעצבים גרפיים, עקרונות הכנה לדפוס ומידות מקובלות נוספות בתוכנות גרפיות. בתי …

Read More →