מדריכים בעיצוב גרפי

רישום לקבלת מדיריכים

לימודי עיצוב גרפי און-ליין

מאפייני קו – מדריך אילוסטרייטור למתחילים

נראה פשוט אבל תחשוב שוב. כבר כמה שנים רציתי ללמוד אילוסטרייטור. לאילוסטרייטור יש תכונות עבודה אחרות שלפוטושופ פשוט אין… אחד מהם והמהותי ביותר הוא כמובן עבודה מלאה בסביבה וקטורית. למי שלא יודע על מה אני מדבר זאת הזדמנות טובה להכנס לפוסט “מה ההבדל בין פוטושופ לאילוסטרייטור” ולקרוא קצת על ההבדלים.

בגדול מאוד, עם פוטושופ אנחנו נשתמש כדי ליצור ולערוך תמונות על בסיס ביטמאפ BMP, עם אילוסטרייטור אנחנו נשתמש כדי ליצור ולערוך אלמנטים עיצוביים על בסיס וקטורי VECTOR.

ולמה זה חשוב בעצם? 1. כי אלמנטים וקטורים ניתנים לשינוי מהיר ונוח… 2. האלמנטים האלה “שוקלים” פחות מבחינת נפח הקובץ וזמן עיבוד המחשב… 3. הם מודפסים באיכות גבוהה וחדה יותר ולכן משתמשים בהם בבתי דפוס וכל חומר אחר שאמור לצאת להדפסה.

הרבה אנשים (וככה גם אני הייתי בהתחלה) נוהגים לומר: “שטויות! גם עם פוטושופ אפשר להוציא חומרים לדפוס, במקום שיקח לי הרבה זמן לבנות את הקובץ באילוסטרייטור, אני פשוט בונה אותו בפוטושופ מהר יותר וזה נראה בול אותו דבר!”… אז זהו שלא!! – היום אני יודע שממש טעיתי.. ובחיים אני לא יוציא יותר את המשפט הזה… (דרמטי)

ולמה רק היום אני יודע את זה?? כי הכנתי לעצמי כרטיס ביקור בפוטושופ וזה מה שקרה בבית דפוס… 1. הצבעים יצאו כהים מדיי ולא תואמים בכלל למה שהכנתי… 2. כל הטקסט הגדול נבלע ויצא מטושטש … 3. הטקסט הקטן עם הטלפון יצא מטושטש ולא קריא… 4. כל הכרטיס הזה בא לי בכלל מקולקל בעין! מאז נדרתי נדר, יותר אני לא מוציא חומרים לדפוס מפוטושופ!

אחרי שהוצאתי קצת מרמור שכנראה היה צריך לצאת… בואו נתמקד על הנושא של היום והוא נושא ה – “קו” או מה שקוראים בשפה המקצועית ובאנגלית stroke. מסתבר שלחנטריש’ הקטן הזה יש קטע… כאילו זה בסה”כ “קו”… אבל הקו הזה מלווה אותנו בכל אלמנט וקטורי שניצור.

שלב 01.

אחרי שפתחנו את אילוסטרייטור ויצרנו קובץ אילוסטרייטור חדש… נסתכל על כלי העבודה בחלק השמאלי של התוכנה. קבוצת הכלים השניה, כוללת בתוכה את הכלים ליצירת אלמנטים הבנויים מקו. בפוסט הזה אנחנו נתמקד רק על הכלי הראשון – “כלי העט” PEN TOOL (P במקלדת) שבהזדמנות זו מי שלא מכיר את הכלי הזה כדאי שיכנס ל- “כלי העט הופך כל מעצב גרפי לתותח“.

שלב 02.

עכשיו ניצור את הקו הראשון שלנו… לאחר שבחרנו בכלי העט, ניגש אל משטח העבודה ונקליק פעם אחת עם העכבר ליצירת נקודת החיבור הראשונה… לאחר מכן, נבחר במקום אחר על משטח העבודה ונקליק פעם אחת נוספת כדי ליצור את הקו הישר הראשון ביניהם… ושוב פעם… בוחר מקום חדש על משטח העבודה ומקליק פעם אחת נוספת כדי ליצור קו ישר נוסף… בסיום נבחר בכלי הבחירה – החץ השחור מסרגל הכלים (V  במקלדת) כדי לצאת ממצב בניית הצורה של כלי העט.

טיפ! אם אתם לא מצליחים לראות את הקו שנוצר, וודאו קודם בריבועי הצבעים – בחלק התחתון של סרגל הכלים – שאכן צבע שחור נבחר עבור קו המתאר.

שלב 03.

בצורה הזאת, אנחנו יוצרים אלמנטים גרפיים (בכל צורה שנרצה), ע”י יצירת נקודות חיבור וע”י קווים ישרים או מעוגלים שמחוברים ביניהם. אחרי שסיימנו עם הצורה, אנחנו מתחילים לטפל בקו המתאר שלו. אז כמו שאמרתי, לחנטריש’ הקטן הזה יש קטע… על פניו מדובר סה”כ בקו שחור פשוט… אבל, לשינויים הקטנים שתיכף נעשה, תיהיה השפעה ניכרת על העיצוב ועל התוצאה שנקבל. כצעד ראשון, נסמן את האובייקט שיצרנו, בעזרת כלי הבחירה – החץ השחור מסרגל הכלים (V  במקלדת )… כשהאובייקט מסומן… נרים את העיניים אל שורת המשימות ונבחר באפשרות stroke, מה שיפתח לנו את חלון ה- “קו”.

שלב 04.

האפשרות הראשונה בחלון הזה, היא אפשרות ה- ה- Weight  או בתרגום חופשי לעברית, “משקל” או “עובי” הקו. בשדה שלו, אני מכניס את הערך 15pt כדי לעבות את הקו. לאחר מכן אני משנה את אפשרות ה – Cap או ה- “מכסה” בעברית, לאפשרות השניה – Round Capאו “מכסה עגול” כדי לתת סיומות מעוגלות לקו. אפשרות שלישית  תיהיה שינוי ה – Corner או ה-“פינה” בעברית, לאפשרות השניה Round Join כדי לעגל את החיבורים של הקו.

שלב 05.

אפשרויות נוספות באותו חלון… הם אפשרות ה- Dashed Line – ליצירת “קו מקווקו”.  נתחיל בבחירה של האפשרות הזאת ע”י סימון ב – V . לאחר מכן נכניס את הערכים שמתאימים לנו עבור הקו המקווקו  – אורך מקטע ראשון – רווח – אורך מקטע שני – רווח – אורך  מקטע שלישי – רווח.

שלב 06.

האפשרויות הבאות יהיו שני השדות של ה – Arrowheads דרכם יהיה ניתן להכניס סיומת של ראשי חצים, לשני צידי הקו…

שלב 07.

אפשרות אחרונה תיהיה שינוי סוג ה- Profile – “פרופיל” הקו, כדי להפוך אותו מ- “קו אחיד” לקו בעל “עובי משתנה” או בעל “לחץ” שונה, לאלה מאיתנו שעובדים עם טושים ועטים גראפיים.

שלב 08.

אפשרויות נוספות כמובן, יהיו בהמשך שורת המשימות, הכוללים בתוכם את: סוג המברשת של הקו… הסטייל ורמת השקיפות שלו.

חלון ה-“קו” נמצא גם בחלק הימני של אילוסטרייטור ביחד עם כל שאר החלונות של התוכנה. אם אתם לא מוצאים אותו, תרימו את העיניים אל שורת המשימות ובחרו באפשרות window>strokeאו בקיצור דרך ctrl+F10. כמובן שיש עוד הרבה דברים שצריך להרחיב על קו המתאר… ומה שהראתי בפוסט הזה היה רק על קצה המזלג… בהמשך, נרחיב עוד על השימוש בקו המתאר ונלמד עוד טכניקות מעניינות לשיפור המראה שלו ושל האלמנט הגרפי. עד כאן להפעם… בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

© כל הזכויות שמורות המעצב – לימודי עיצוב גרפי און-ליין 2021

מאפייני קו – מדריך אילוסטרייטור למתחילים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים אחרונים

מאמרים בעיצוב חזותי

מה ההבדלים בין הלוחות הגרפיים

ישנם לוחות גרפיים רבים במחירים שונים, בגדלים שונים, באיכויות שונות, מה נחשב ללוח גרפי טוב ומה ההבדלים בין הלוחות.

Read More →
מאמרים בעיצוב חזותי

ההבדלים בין הגדרות הצבע CMYK ו- RGB

בעיצוב גרפי יש לנו שתי סביבות עבודה וכך גם שני עקרונות צבע לביצוע משימות. האחת תיהיה דיגיטל השניה תיהיה דפוס. לכל אחת יש כללים אותם …

Read More →
מאמרים בעיצוב חזותי

באיזה מידות / גליון נייר נשתמש בבתי דפוס?

גדלי נייר / גודל גליון / גודל בריסטול / מידות של נייר / טיפים למעצבים גרפיים, עקרונות הכנה לדפוס ומידות מקובלות נוספות בתוכנות גרפיות. בתי …

Read More →