Slider
Slider

שיטת הצבע 60 30 10 – תורת הצבע – טיפים בעיצוב גרפי

אנשים שונים בצבע שלהם. אחד ורוד, אחד צהוב, אחד לבן אחד שחור. צבע עושה את כל ההבדל. צבע מעיד על בריאותו של אדם ועל חיוורון, צבע מעביר לנו תחושות בין מה מותר ומה אסור, מה עושה לנו נעים ומה לא. אזהרה, מחלה, ניקיון. קר, חם, ילדותי ובוגר. מצועצע, קלאסי, מינימאליסטי, קומוניסטי. הצבע הוא הבסיס החשוב ביותר למה שמעורר אצלנו חוויות ורגשות והתפקיד שלנו בתור מעצבים גרפיים יהיה בראש ובראשונה לדעת איך להתאים את הצבעים המתאימים כדי ליצור את המסר הנכון.

בחירת צבעים נכונה אמורה להיות תהליך פשוט, אבל מה לעשות לפעמים נתקעים.

לא פעם מצאתי את עצמי מתקשה לבחור את הצבעים המתאימים ולא פעם שלחתי סקיצות ללקוח שהחזיר לי הערות לבחור צבעים אחרים.

איך לעזאזל אני בוחר עכשיו צבעים טובים, כאלה שמשדרים בול את מה שאני צריך מבלי להפוך את הסקיצה לקרקס שלם של בלאגן בעניים. למה לעזאזל אני לא מצליח לחבר כמה צבעים ביחד ואיך פתאום אני משקיע כל כך הרבה שעות על החלפות והתאמות של צבעים במקום לסיים את זה כבר תוך 10 דקות!!??!

אחרי שנים של ניסיונות, אחרי אלפי סקיצות ועיצובים כושלים! אחרי שהתבגרתי קצת והחכמתי עוד על תאוריית הצבע! מצאתי את הפתרון דווקא בטלויזיה במקום הכי לא קשור.שיטת הצבע 60 30 10 – תורת הצבע – טיפים בעיצוב גרפי

בעזרת שיטת הצבע 10 30 60 תוכלו להתאים צבעים בקלות לעיצובים שלכם תוך שניות מבלי ללכת יותר מדיי לאיבוד. את הקרדיט אני חייב לחברת טמבור צבע שממנה למדתי את השיטה. מי שזוכר לפני כמה שנים, רשת טמבור פרסמה קו של מוצרים חדשים, צבע לקיר עם קטלוג מדליק בשיטת  צביעה של 10 30 60. צביעת קירות ועבודת צבע זה התחביב שלי ואת מה שעושים עם מברשת על חדרי ילדים, חדרי שינה, מטבח או סלון אפשר ליישם גם על דברים אחרים בעיצוב חזותי, עיצוב אופנה, עיצוב אתרים, אפליקציות או כל דבר אחר שצריך להתאים לו צבעים הנכונים ואת הטקסטורות.

וככה זה עובד: הרעיון מתבסס על דבר מאוד פשוט, בוחרים שלושה צבעים: צבע אחד שיכסה 60% מהשטח, צבע נוסף שיכסה 30% מהשטח ועוד צבע אחרון שיכסה 10% מהשטח. סה”כ שלושה צבעים.

את בחירת הצבעים אנחנו נעשה כמובן בהתאם לאוירה שאנחנו רוצים לשדר, בין אם זאת תיהיה אוירה ילדותית או בוגרת, חמה או קרה, נקייה או מלוכלכת ובין אם אלה יהיו צבעים מאותה המשפחה, (כמו למשל: 3 צבעים צהובים  בטון משתנה), בין אם אלה יהיו צבעים מנוגדים (כמו למשל: שחור, לבן, ורוד) צבעים קרים (סגול, כחול, אפור) או צבעים חמים (צהוב, כתום, אדום) וכך הלאה לכל התאמה אחרת שרצה.את בחירת הצבעים אנחנו נעשה כמובן בהתאם לאוירה שאנחנו רוצים לשדר, בין אם זאת תיהיה אוירה ילדותית או בוגרת, חמה או קרה, נקייה או מלוכלכת ובין אם אלה יהיו צבעים מאותה המשפחה, (כמו למשל: 3 צבעים צהובים  בטון משתנה), בין אם אלה יהיו צבעים מנוגדים (כמו למשל: שחור, לבן, ורוד) צבעים קרים (סגול, כחול, אפור) או צבעים חמים (צהוב, כתום, אדום) וכך הלאה לכל התאמה אחרת שרצה.כשזה מגיע לחללים גדולים או משטחים גדולים,  בדר”כ נהוג יהיה לצבוע את 60% הראשונים בגוון הבהיר כדי להרחיב ולהגדיל את החלל וככל שאנו יורדים מטה לכיוון ה-30% וה- 10% יהיה נהוג להכהות את הטון או לשנות צבע.

אם ניקח לדוגמה חדר ילדים או סלון: 60% מהחלל יהיה בעל גוונים בהירים, קירות בצבע בהיר. 30% מתוכו יהיה בעל גוון כהה יותר או צבע שונה שיכול להתבטא ע”י צביעת קיר 1 מתוך החלל או להשתמש ברהיטים מאותה המשפחה בצבע או בטקסטורה. 10% נוסף יהיה גוון כהה עוד יותר או צבע שונה לחלוטין שיתבטא בנגיעות, כמו למשל תמונה בעלת מסגרת אדומה או כורסה אדומה או מנורה אדומה. בנגיעות קטנות.

אם ניקח את זה לקיצון אחר מועדון ריקודים או האנגר, פאב למשל: 60% מהחלל יהיה בעל גוונים כהים, שחור כדי להקטין את החלל. 30% מתוכו יהיה צבע אחר או עצם “התאורה” שאפשר להתייחס אליו כאובייקט בחלל . 10% נוספים יהיו בנגיעות בתאורת ניאון ורודה מסביב לבאר או בשלטי יציאה, שירותים ושלטי בירה מוארים.

הנה כמה דוגמאות לעיניים בעזרת מה שנקרא “פנטונים” שהם אותם קוביות צבע שאנו מכירים במניפת צבעים כשבוחרים צבע קירות או בוחרים צבע בתוכנות העיצוב בדוגמיות הצבעים Swatches.

60_30_10

תוכל/י לתרגל בקלות בעצמך התאמת צבעים בשיטה הזאת. פשוט פתח קובץ פוטושופ או אילוסטרייטור חדש, בחר לעצמך 3 צבעים וסדר אותם ביחס של 10 30 60. מבהיר לכהה, מככה לבהיר, שלושה צבעים מאותה משפחה או 3 צבעים שונים לחלוטין כדי לקבל אווירות ותחושות שונות בסטים של צבעים.

יש עוד הרבה דברים מעניינים שקשורים לתאוריית הצבע ועוד הרבה טריקים לבחירת צבעים נכונה שנדבר עליהם בהמשך. בנתיים נסו להעזר בשיטה הזאת ואם אהבתם את המאמר הזה תפרגנו באיזה לייק, תנו תגובה ותנו לי לדעת שהכול בסדר!16 Comments

 1. Avatar פנינה

  אהבתי…:)
  זו שיטה שלא הכרתי….
  האמת היא, שאני לא עובדת לפי שיטה מסויימת, אלא לפי מה שהולך לי טוב בעין….
  לרוב זה באמת 3 גוונים של צבע אחד….
  אבל תאוריה נחמדה…. טנקס!

 2. Avatar שקד

  אני מעצב “חובב” כזה ורציתי להתחיל לעצב יותר מקצועי, והאתר הזה זה כמו חנות צעצועים בשביל השגת המטרה הזאת :) תודות עצומות!!!

 3. Avatar דוד

  תודה תודה תודה תודה תודה…. רבה….
  ממש עזרת לי באמת היה קשה לי לבחור צבעים וזה גם שימושי ללוגוים כאילו שלוש צבעים בשיטה של 60 30 10 אחלה תודה…

 4. Avatar תמר

  יאווו תקשיב אני בדיוק הולכת לפי השיטה הזאת
  אבל עכשיו חידדת לי את זה יותר
  אני ממש נהנית מהאתר שלך
  תודה רבה!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *