הכוח האמיתי של הטקסטורות

לפני שאני אתחיל לדבר על טקסטורות אני רוצה לספר לכם סיפור קצר.. יש לי בסלון קיר קטן וחמוד שהרבה זמן ניסיתי ליצור ממנו משהו מעניין. הקיר הוא בגודל של מטר וחצי רוחב וגובה של בערך 3 מטרים מהרצפה עד התקרה.

בהתחלה הקיר הזה היה לבן ופשוט ואמרתי לעצמי שאני הולך לצבוע אותו בצבע אחר… אז קניתי צבע חום קפוצ’ינו, מברשת חדשה וצ’יק צ’ק הפכתי אותו מ-לבן לחום. אחרי שהצבע התייבש הסתכלתי על הקיר החדש והבנתי שקיבלתי עכשיו קיר סתמי ופשוט רק בצבע אחר… מיואש ומתוסכל עזבתי את הקיר.

באחד הסיבובים שלי בחוף הים ראיתי חתיכת קרש עבה במיוחד, חתוך ברוחב שמתאים בול לקיר שלי! אם יש משהו אחד שאני יותר אוהב זה ללא ספק עץ. המרקם המחוספס הזה של עץ טבעי עם החריצים העמוקים של השנים עושה לי תחושה חמה בלב. העמסתי את הקרש הכבד לאוטו ונסעתי הביתה.

 

עם נייר זכוכית שפשפתי בעדינות את בול העץ והורדתי ממנו את הג’יפה של חוף הים. המרקם המחוספס והפראי הוחלק והתעדן והתחיל להתאים יותר לסביבה הביתית. תפסתי מקדחה, כמה ברגים ותליתי את הקרש לאורכו של הקיר החום שלי. אחרי שסיימתי הלכתי כמה צעדים אחורה, לקחתי נשימה של סיפוק והתבוננתי אל הקיר החדש שלי. עדיין משהו לא הסתדר לי.. הקיר בצבע חום קפוצ’ינו, הקרש טבעי ומשהו עדיין חסר לי !!!!!!!!! שוב פעם עזבתי את הקיר וחזרתי לשגרת החיים עד שיום אחד ביקרתי בבית של חבר…

בבית של החבר היה קיר אחד שכשהסתכלתי עליו ידעתי ישר שזה מה שהיה חסר לי כדי להשלים את המראה שאני רוצה עבור הקיר שלי… ומה היה הדבר הזה?? ציפוי אבן. נסעתי לחנות שמוכרת ציפוי אבנים ונדלקתי על איזה דוגמה מסוימת. שאלתי את המוכר כמה זה עולה ובחישוב קצר הבנתי שכדי לכסות את כל הקיר שלי אני צריך להוציא קרוב ל 3,000 שקל!! איזה 3,000!?! למי יש סכומים כאלה להוציא עכשיו.. אבל ידעתי שאני חייב איזה מרקם של אבן כדי להשלים את המראה של הקיר שכל כך רציתי.בבית של החבר היה קיר אחד שכשהסתכלתי עליו ידעתי ישר שזה מה שהיה חסר לי כדי להשלים את המראה שאני רוצה עבור הקיר שלי… ומה היה הדבר הזה?? ציפוי אבן. נסעתי לחנות שמוכרת ציפוי אבנים ונדלקתי על איזה דוגמה מסוימת. שאלתי את המוכר כמה זה עולה ובחישוב קצר הבנתי שכדי לכסות את כל הקיר שלי אני צריך להוציא קרוב ל 3,000 שקל!! איזה 3,000!?! למי יש סכומים כאלה להוציא עכשיו.. אבל ידעתי שאני חייב איזה מרקם של אבן כדי להשלים את המראה של הקיר שכל כך רציתי.

עלה במוחי הקמצן רעיון לקפוץ לחנות חומרי בניין ולקנות 2  שקי גבס. אמרתי לעצמי שבעזרת קצת עבודה אוכל להכין לעצמי לבנים מגבס ואז אני אצבע אותם בצבע שיראה טבעי.. אח.. איזה עבודה קשה זאת הייתה! הגבס כל הזמן התייבש לי והייתי צריך לעבוד בכמויות קטנות. אחרי שציפיתי את כל הקיר הייתי צריך לצבוע בצבעים טבעיים של חום ואז ללטש עם נייר זכוכית ולשפשף כדי לתת לזה מראה טבעי. לקח לי 3 ימי עבודה!!. אחרי שסוף סוף סיימתי לקחתי כמה צעדים אחורה, עם סיגריה בפה ניסיתי לקחת נשימה עמוקה, הסתכלתי על הקיר והייתי מרוצה עד השמיים! :)

 

אז מזה טקסטורה?

בויקיפדיה רשום ש-“טקסטורה (מרקם) הוא מכלול המאפיינים הקשורים לתחושות העולות במישוש או בראייה מפני השטח של האובייקט וכן לתחושות הנובעות מהאופן בו חלקיקי החומר ערוכים זה לצד זה.”

ובסיפור של הקיר שלי

בעזרת שילוב חומרים שזה קיר בטון, בול עץ מהים, אבן (עזבו שזה היה חיקוי מגבס) יצרתי טקסטורות שונות והצלחתי להגיע לתחושה. מקיר לבן, פשוט וקודר קיבלתי קיר שמשרה אווירה רגועה, כפרית משהו, נעימה וחמה.

מכיוון שהבלוג הזה מתעסק בעיצוב דיגיטלי אני אראה לכם איך בעזרת טקסטורות נוכל לקבל תחושה. וככל שנצליח ליצור מראה אמיתי יותר נקבל תחושה חזקה יותר. ברגע שנבין איך לעשות את זה בצורה חכמה אנחנו נהפוך מסתם גרפיקאים למעצבים.

11 תגובות על “הכוח האמיתי של הטקסטורות

 • 20/05/2010 at 15:10
  Permalink

  איך מוסיפים/פותחים את הטקסטורה

  Reply
  • המעצב
   21/05/2010 at 21:01
   Permalink

   אני עובד על מאמר חדש בנוגע לשאלה שלך

   Reply
 • 14/07/2010 at 14:39
  Permalink

  מאוד מעניין אותי לראות את הקיר…

  Reply
  • המעצב
   14/07/2010 at 17:36
   Permalink

   חחח מצחיק אותי לשים פה את התמונה של הקיר.. אבל באמת כדאי להראות רק כדי להשלים את הסיפור

   Reply
 • 15/08/2010 at 07:31
  Permalink

  האמת שמהאתר שנתתה הגיעתי לבלוג שלך חחח עולם קטן

  Reply
  • המעצב
   15/08/2010 at 19:25
   Permalink

   שמח שלפחות הגעת
   :)

   Reply
 • 09/10/2010 at 16:22
  Permalink

  אתה יכול לשים את התמונה של הקיר שלך? זה מעניין אותי לראות את הקיר…
  אולי אני אקבל השראה =]
  ו… למה ששולחים בצרו קשר אתה לא עונה?

  Reply
 • 02/02/2014 at 12:25
  Permalink

  איך ניתן להוסיף טקסטורות לתוך הספריה של פטרנס, ושהם יהיו ברשימת הספריות של פקודת מילוי ?
  אודה לכם על הדרכה בעינין.
  חוה

  Reply
 • 10/07/2015 at 14:16
  Permalink

  אפשר להפוך את הטקסטורה לפאטרון ןלמלאות איתה ישר בלי לפתוח כל פעם מחדש אבל אצלי הכל מחולק לסוגיהם של טקסטורות ואין בעיה כאילו לגרור לתוך התוכנה הטקסטורה שמתאימה….

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *